top of page

Sejtszintű táplálkozás

Frissítve: 2022. jún. 8.

Egy jól összeállított, tartható étrenden rengeteg minden múlik.

Többek között a mindennapi vitalitásunk, a közérzetünk, a bőrünk kinézete, a beleink egészsége, a belsőszerveink, a testünk és ezen belül a sejtjeink állapota.


A 30% az edzésen, 70% a diétán múlik elv már megdőlt. Ugyanis a gondolkodásunk (50%) az alapja mindennek, ezt követi a táplálkozás (35%), majd a testedzés (15%).

Amíg nem gondolkodunk megfelelően addig nem leszünk képesek olyan szokásokat, ezáltal olyan életvitelt kialakítani, ami támogat és előrevisz bennünket.


A csavar a dologban, hogy az étkezés, a bélrendszerünk működése nagyban befolyásolja a gondolkodásunkat, tehát ez egy oda- vissza ható folyamat.

Ha jól étkezünk, jól működik a bélrendszerünk és jól gondolkodunk míg, ha jól gondolkodunk, jól eszünk és ennek gyümölcse a megfelelő működésű bélrendszer.

Hogyan is kezdjük el mindezt?


Az első és legfontosabb dolog, hogy megértsük: a szervezetünk sejt szinten működik. A sejtjeink építik fel a szöveteket, melyekből állnak a szervek, melyek szervrendszereket képeznek, melyekből tulajdonképpen az egész testünk áll.

Minden folyamat sejt szinten zajlik a szervezetünkben, így a bevitt táplálékaink feldolgozása, hasznosítása is.

A sejtjeinkben található mitokondriumok (nevezhetjük őket akár kazánházaknak is) felelősek azért, hogy a bevitt táplálékot feldolgozzák (elégessék), vagyis energiát állítsanak elő belőle, melyből leegyszerűsítve a folyamatot a mindennapi energiánkat nyerjük.


A mondás tehát igaz: az vagy, amit megeszel. Az vagy, vagy inkább olyan vagy, amilyen szinten működnek a sejtjeid. Gondolom nem meglepő, ha azt mondom, hogy ha az egészséget sejt szinten tudjuk kialakítani, akkor a betegségek gyökre (pl.: a daganat kialakulása) is ide vezethető vissza (de természetesen sosem szabad a lelki okokat figyelmen kívül hagyni).



Kép forrása: Peter Königs: Anyagcsere- típusok és hatásaik az egészégre

Az ábra is jól alátámasztja, hogy a táplálkozással az alapokra hatunk. A testünk működésének, a gondolatainknak, az érzéseinknek, ezáltal a mindennapi életünknek az alapjaira.


Fontos tény, hogy leszámítva azt, hogy mindenki sejt szinten „működik”, ezenkívül NEM vagyunk egyformák!

Mindenkinek más a stresszforrás, a környezeti hatás, a pihenési idő, a tápanyagszükséglet mennyisége, az egyéni intoleranciája, stb… Ezért nem fognak beválni a sablonos diéták. Nem lesz mindenkinek jó a keto, a paleo, vagy éppen a vegetariánus táplálkozás és még sorolhatnám hány és hány féle „fogyókúrás módszer” létezik.

Ahogyan a Dél- Indiában élő népesség és a Kanadában élő eszkimók étkezése is eltérő, úgy a miénk is. Míg egy indiai főleg szénhidrátokban (gyümölcsökben, gabonákban) gazdagon táplálkozik, addig az eszkimóknak főként csak fehérje és zsírforrásaik (fókáik, halaik) vannak a mindennapi étkezésük kielégítésére. Azonban ezen étkezési típusok egyedei mindenfelé szétszóródtak már a világunkban, így már nem is olyan egyszerű megtudni, valójában milyen tápanyag fogyasztása lenne a legideálisabb a számunkra.



Folytatás következik.

50 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page