A lelki életünk hatással van a testünk működésére és fordítva. Amikor edzel egy jót, utána egyből jobban érzed magad és talán még az étkezésedre is jobban odafigyelsz. Amikor több édességet ettél a kelleténél, testileg és lelkileg sem érzed túl jól magad. Amikor rossz a kedved és unalmadban eszegetsz, talán még rosszabban fogod magad érezni míg, ha szerelmes vagy, alig tudsz enni. Mitől lehet mindez?
A testünk sejtek millióiból áll. A sejtek alkotják a szöveteinket, azok a szerveinket, melyekből felépülnek a szervrendszereink. Ezeknek a működése pedig hatással van mind a testi, mind a lelki állapotunkra (az egészségünkre, az érzéseinkre, a hangulatunkra is).
A naponta elfogyasztott ételeket és italokat sejt szinten hasznosítjuk. A sejtjeinket tápláljuk, vagyis ők döntik el, hogy az adott ételből/italból milyen, illetve mennyi tápanyagot használnak fel. Éppen ezért, ha csak egyfajta, vagy nekik nem megfelelő anyagot kapnak folyamatosan, akkor egy idő után nem fogják tudni megfelelően ellátni a munkájukat.
A sejtjeinkben található mitokondriumok termelik az energiát (ATP-t). Vagyis ezen múlik az, hogy a mindennapjaink során mennyire vagyunk energikusak, milyen a teljesítményünk és az egészségünk. Mindez pedig azért nagyon fontos, mert
a sejtjeinkre, vagyis a mitokondriumok működésére óriási hatása van a táplálkozásunknak.
Amikor fáradtak vagyunk általában a gyors megoldásokat keressük, hogy „felpörögjünk”. Megiszunk egy kávét vagy bekapunk egy kis édességet, azonban ezek a gyors megoldások hosszú távon nem lesznek ránk jó hatással.
Ahogyan az állandó fáradtságunk, a (krónikus) betegségeink sem egyik percről a másikra alakultak ki, úgy a megoldásokat sem fogjuk a csoda „villámgyors” megoldásokban megtalálni.
Étkezésről étkezésre, napról napra fogunk tudni változtatni az állapotunkon! Ehhez sokszor talán türelem és kitartás kell, de a hosszú, egészséges jóllét titka ebben rejlik.
A következő bejegyzésekben ezekről olvashatsz majd részletesen.
Comments