top of page

Feldolgozott élelmiszerek

Valóban olyan rosszak a feldolgozott élelmiszerek?


Ehhez először tisztázzuk, mit jelenet az, hogy egy élelmiszer feldolgozott?


MInden olyan terméket, amely nem az eredeti formájában kapható, vagyis valamilyen eljárás már történt vele (pl.: hőkezelés, ízesítés), feldolgozottnak tekintünk.

Azonban nem mindegy a feldolgozottság foka, ugyanis egy fagyasztott zöldség is feldolgozottnak számít, ám ez még mindig sokkal jobb választás, mint mondjuk egy konzerv.


Ide sorolhatóak még többek között a lisztek, a cukor és a belőlük készült termékek (pl.: pékáruk, kekszek, puffasztott termékek stb.), de az üdítők (stb.) is.



A legfőbb probléma ezekkel az élelmiszerekkel (a teljesség igénye nélkül) az, hogy általában tele vannak tartósítószerekkel, ízfokozókkal, különböző adalékanyagokkal, szójával, kukoricával, búzával és természetesen cukorral.

Sokszor rengeteg szénhidrátot is beviszünk - olykor észrevétlenül - ezekkel a termékekkel.



Ha minden nap (akár töbször is) ilyen ételeket fogyasztunk,

sejt szinten kezdjük el magunkat 'pusztítani',

mely először lehet, hogy tünetmentes, hiszen a szervezetünk sokáig reménykedik a javulásban és próbál kompenzálni, míg el nem fárad. Aztán valakinél először csak egy-egy tünet jelentkezik, de van, akinél hirtlen minden előjön (pl.: puffadás, bőrkiütés, kimerültség, depresszió stb.), akár odáig jutva, hogy "már semmit nem tudok megenni".



Könnyen bele lehet csúszni abba az ördögi körbe, hogy megjelenik a fáradtság, az állandó éhségérzet (sokszor sóvárgás formájában) és egyből a feldolgozott élelmiszerek után nyúlunk. Ezektől azonban csak még fáradtabbak és éhesebbek leszünk, egyrészt mert a szénhidrát bomba után hirtelen leesik a vércukrunk, másrészt mert

nincs bennük tápanyag.

Így sosem fogunk jóllakni velük. Emiatt egyre többet akarunk belőlük, ezzel viszont egyre rosszabb állapotba kerülünk az egészségünket tekintve.


Mi a megoldás?

  • Étkezzünk, azaz TÁPLÁLkozzunk tisztán. Együnk olyan ételeket, amelyek a természetes formájukhoz a legközelebb állnak.

  • Próbáljuk meg elhagyni a "luxustermékeket". A chips-ek, csokik, sütik, üdítők stb. nélkül is van élet. Sőt! Amikor elhagyjuk ezeket az 'antitápanyagokat', ott kezdődik csak az élet.

  • Tervezzünk! Akármilyen kiszámíthatatlannak is tűnik az előttünk lévő nap/hét, mindig legyen egy terv a fejünkben, hogy mikor, hova fogunk tudni nyúlni a legjobb ételekért.

  • Ne adjunk teret a hirtelen ránktörő éhségérzetnek, hogy ezzel a gyors megoldások után nyúljunk! Étkezzünk rendszeres időközönként, de ami ennél is jobb megoldás: figyeljünk a testünk jelzéseire.

  • Ha időnk engedi: főzzünk mi magunk! Ez talán a leggazdaságosabb megoldás az anyagiakat nézve, de az ételek "tisztaságát" tekinteve egészen biztosan! Hiszen amit mi készítünk el, abban legalább tudni fogjuk, hogy mi van (bár azért itt is sokat számít a minőségi alapanyagok beszerzése).

Comments


bottom of page