top of page
Szerző képeNovák Violetta

Hormonrendszeri sajátosságok

Az autonóm idegrendszer ( https://www.teszekmagamert.com/post/honnan-tudom-hogy-mi-szamomra-a-legjobb-tapanyag ) és az égetőtrendszer (https://www.teszekmagamert.com/post/mi-az-egetorendszer ) megismerése után nézzük a következő fontos tényezőt az anyagcsere típus meghatározásában: a hormontermelő mirigyeinket.


Számos hormontermelő mirigyünk van, azonban nekünk az alábbi négy lesz most a legfontosabb:

  • agyalapi mirigy

  • pajzsmirigy

  • mellékvese

  • petefészek

Bizonyos élelmiszerekkel stimulálni tudjuk ennek a négy mirigynek a működését, amely jó is és rossz is egyben.

Jó, mert segíteni tudjuk a munkájukat, pl. azzal, hogy ha nem fogyasztjuk a munkájukat befolyásoló élelmiszereket, akkor tudnak pihenni.

Rossz, mert ha túl sokat fogyasztunk a rájuk ható élelmiszerekből, akkor először túlműködnek, majd pedig elfáradnak és alulműködésbe kezdenek, vagyis nem fogják tudni megfelelően ellátni a feladataikat.


Mindenkinek van – a négy közül- egy dominánsan működő hormontermelő mirigye, amelyikkel született. Azonban a mai táplálkozási szokásainknak köszönhetően az a tapasztalat, hogy nem csak ez az egy mirigyünk van terhelt állapotban, hanem mellette ott van még a maradék háromból is valamelyik (akár több is).

Az a jó, ha csak a veleszületett mirigyünk működik dominánsan és a többi mirigy nincs ott mellette.




Miért fontos mindez?


Mivel mind a négy mirigynek megvannak az őket stimuláló élelmiszerei, melyek elfogyasztására úgy reagál a mirigy, hogy még több hormont fog termelni. Ez egyénenként eltérő, hogy kinél melyik mirigy fog többet dolgozni, attól függően, hogy kinél melyik működik dominánsan.


Amikor a mirigy működését stimuláló élelmiszerekből eszünk, az- mint egy dopaminlöketként- egy nagyon jó érzéssel tölt el bennünket, azt érezzük, mindenre van energiánk. Ezzel még nem is lenne gond. Viszont ezeket az ételeket folyamatosan kívánjuk, főleg emiatt a jó érzés miatt. Azonban,


minél többször esszük ezeket az ételeket, annál több fog kelleni belőlük, mert a mirigyek hozzászoknak a stimuláláshoz.

Így viszont nem jön a „jóérzés”, vagyis többet kell megennünk a kívánt ételből, a mirigy újra több hormont fog termelni, és így tovább…elindítunk ezzel egy ördögi kört. Ez mindaddig működni fog, amíg a mirigyünk el nem fárad a túlzott munkájában. Ezzel együtt viszont kezdődnek a problémák.


Lelassul az anyagcserénk, egyre inkább fogyni fog az energiánk és természetesen elkezdődik a hízás. Ennek a folyamatnak a gyorsasága szintén egyéntől függ, ahogyan az is, hogy ki melyik testtájékra fog jobban hízni, ugyanis ezt is a mirigyeink határozzák meg. A lényeg viszont az, hogy


mindenki hízni fog, ha sokat eszik a mirigyeit stimuláló, azaz a gyakran kívánt élelmiszerekből.

Ezért fontos tehát, hogy tisztázzuk, milyen állapotban van a szervezetünk sejt szinten, melyik anyagcsere típusba tartozunk és melyik mirigyünk van terheltebb állapotban. Csak így tudjuk megállítani, visszafordítani a rosszul működő folyamatokat (pl.: lelassult anyagcsere, hízás, enerváltság, hormonális problémák stb.) és pont ezért nem lesz jó mindenkinek ugyanaz a diéta sem. Mert az autonóm idegrendszeri, az égetőrendszeri és a mirigy dominancia egyénenként eltérően kombinálódnak, így mindenkinek más és más lesz az az élelmiszer, amit megfelelő mennyiségben, arányban és minőségben fogyaszthat.


Ha érdekel, hogy:

  • melyik mirigynek melyik élelmiszerek nem tesznek jót?

  • Te melyik anyagcsere típusba tartozol?

  • mit, mikor, hogyan ehetsz, hogy a legjobb formába kerülj?

Jelentkezz!

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page